12 Ağustos 2013 Pazartesi

E-Ticaret Sitelerindeki 5 Önemli Kritik Hata Nedir ?


Çoğu girişimci veya girişimcilik ruhu taşıyanlar, işini büyütmek isteyenler , iş kurmayı düşünenler hemen hepsi artık e-ticaret sektörüne yöneliyor.
Ancak açılan bazı e-ticaret siteleri kritik birkaç hata yaptıkları için e-ticaret siteleri ya tutmuyor yada iş yapamıyorlar. Peki nedir bu kritik hatalar ?


1-E-Ticaret sitesinin bedava veya ucuz hazır paket sistemi ile açılması:
E-Ticaret güven ve güvenlik işidir.Ucuz etin yahnisi hep yavan olmuştur.Ucuz verilen hazır e-ticaret siteleri  ya güvensiz ya paket içeriği çok kısıtlı yada sizin isteklerinize cevap veremez.Bu nedenle e-ticaret sitesi açarken kurumsal sektörde isim yapmış güvenli firmalar ile görüşüp e-ticaret sitenizi açmalısınız .
2-Ürün Kargolama ve Teslimat Süresinin Uzun Olması :
Artık insanlar siparişini verdiği ürünün hemen eline geçmesini istiyor.Özellikle  ülkemizdeki insan profilinin sabırsız ve tez canlı olduğunu biliyoruz.Bu nedenle sattığınız ürünlerin çok hızlı kargolama ve teslimatı size rakiplerinize göre artı kazandıracaktır. Herkes gibi 3 günde teslimat sizi farklı kılmaz.Bu nedenle bazı ürünlerde stok yapmanız gerekebilir.
3-Müşteri Hizmetleri Sisteminin İyi Çalışır Olmaması :
Müşteriniz alış veriş esnasında veya alış veriş sonrasında size mutlaka rahat ulaşabilmelidir.Müşterinin şikatetlerine sürekli sabit hazır cevaplar vermeyin.Müşterinizi dinleyin sorununa çözüm bulun ve bazı durumlarda gerekirse zararı bile göze alın… Atalarımız ne demiş ; kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez ! Bu nedenle müşteriniz ile sıcak temasta bulunun.
4-Ürün Yelpazesine Önem verirken Fiyatın Takip Edilmemesi :
Unutmamak gerekir ki  artık her şey her sitede var. Hatta ürüne yönelik siteler bile var.Yani dikey e-ticaret ile portal ürün sadece portakal satan e-ticaret sitesi, bir cep telefonu markası için sadece o markayı satan e-ticaret sitesi gibi alternatifler çok fazla.Burda sattığınızdan çok sattığınız ürünün fiyat ve ödeme koşulları önemlidir.Bunun rakiplerineze göre sürekli takip etmelisiniz.
5-Ödeme Seçeneklerine Verilen Önemin Yanlışlığı :
Çoğu e-ticaret sitesi ödeme seçeneklerinin bol olmasına önem verir.Bu zaten her sitede vardır.Bu nedenle ödeme seçeneklerinin bol olması bir artı değildir.Artı olan ödeme seçeneklerinde peşin fiyatına vade farksız ödeme yapılabilme imkanı sunmaktır.
Bu bilgiler ışığında e-ticaret siteniz varsa kontrol etmenizi yeni açacaksınız bu bilgileri dikkate almanızı tavsiye olunur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.
E-Ticaret Platformu