8 Aralık 2014 Pazartesi

Yeni E-Ticaret Kanunu Ne Diyor ?Yeni mesafeli satış yönetmeliği, e-ticaret alışverişlerinde tüketiciyi koruyacak şekilde firmalara yeni sorumluluklar getiriyor.
Yeni Mesafeli Satışlar Yönetmeliği ile gelen yeniliklerden ilki, ön bilgilendirmelerle ilgili. Satış yapan e-ticaret sitesinin ilgili yönetmelikte belirlene tüm bilgileri, ön bilgilendirme formunda sağlamak zorunda olacak.  Ön bilgilendirmenin nasıl yapılacağı, örneğin 12 punto, açık ve anlaşılır bir dil kullanılması gibi gereklilikler de mecburi olacak. Bu kurallara uymayan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan tüketiciler siparişleriyle bağlı durumu olmayacak.
Tüketicilerin cayma hakkında yapılan değişiklikler de ise, yönetmeliğin sağladığı önemli iyileştirmeler arasında. Cayma hakkını 14 güne çıkaran yeni Mesafeli Satışlar Yönetmeliği, hakkın kullanım şartlarını da yeniden düzenliyor. Tüketicilerin cayma hakkını kullanabilmeleri için yönetmelikte belirlenen ya da sitede yayınlanan ilgili  formu doldurmaları gerekecek. Tüketicinin bildirimi yapmasının ardından geçen 10 gün içinde ürünü iade etmesi gerekiyor. Ürünün veya hizmetin teslimi artık mümkün değilse, satıcının (stokta bulunmama halleri dışında) 3 gün içinde durumu tüketiciye bildirmesi ve teslimat masrafları da dahil tüm parayı 14 gün içinde tüketiciye iade etmesi zorunlu olacak.
Yeni düzenleme online kanallar ile  birlikte telefonla yapılan satış kanallarını da kapsıyor. Satıcıların iletişim ve satış bilgi detaylarının tümünü telefonda sağlaması artık zorunlu hale geliyor. Buna ek olarak telefonla satış için herhangi bir ekstra ücret tarifesi uygulanması da artık yasaklanıyor. Bugüne kadar web siteleri için zorunlu olan, satış kayıtlarının üç yıl süreyle tutulması kaydı da, artık diğer mesafeli satış aracılarını da kapsıyor.
27 Kasım’da yayınlanan  Yönetmelik, bu tarihten 3 ay sonra yürürlükte olacak
Yönetmeliğin tam metni için Tıklayınız

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.
E-Ticaret Platformu