4 Ekim 2012 Perşembe

Girişimcilik ruhu ile e-ticaret nasıl yapılır?

 


 
Öncelikle girişimcilik nedir sorusuna cevap vermek girekiyor: girişimci, yeni bir ürünü, bir süreci, bir hizmeti kafasında oluşturacak hayal gücüne ve bu fikri hayata geçirecek yeteneğe ve sebata sahip kişidir.
Girişimci olmak, mesleki ünvanınıza, hangi okullarda okuduğunuza  hatta  okula gidip gitmediğinize bağımlı değildir. Girişimcilik dünyaya bakıp, sadece engelleri değil fırsatları da görebilmektir: dünyayı olduğu şekliyle değil, olması gerektiği şekliyle görmektir;  ve sonra da bu iki dünyayı birbirine yaklaştırmak için gereken özgüvene, kararlılığa, ve kaynaklara sahip olmaktır.

İşte bu vizyona-misyona sahipseniz ve beyninizde bir de  iş fikriniz varsa e-ticaret ile ciddi bir girişim yapabilirsiniz.
Örneğin ; İnternetten sanal mağaza açabilirsiniz.Burada sıfırdan bir yazılım ile sanal mağaza açmanıza gerek yok.Neticaret gibi sektörde önemli yeri olan firmadan hazır e-ticaret sanal mağaza paketlerinden alarak ertesi gün sitenizi yayına sokabilirsiniz.
Ancak burada önemli olan açacağınız sanal mağaza ile ilgilenecek ekibinizin olup olmadığı, mağazada satacağınız ürünler, ödeme seçenekleri, satacağınız ürünlerin fiyatları ve yaratacağınız katma değerdir.
Sanal mağazanızda bir girişimci olarak ya üründe,ya ödeme seçeneklerinde ( taksitli, peşin havale veya diğer ödeme araçları) ya da ürün fiyatlarında bir farklılık göstermeniz gerekmektedir. Bunların hiç biri rakiplerinize göre farklı değilse o zaman iş modelinizin farklı olması gerekir.
İşte bu yol ile izleyeceğiniz e-ticaret girişimciliği yolunda başarılı olmamanız için hiçbir neden yok.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.
E-Ticaret Platformu