28 Nisan 2015 Salı

E-Ticaret Siteleri İçin Yeni Dönem


Cep telefonlarına gelen izinsiz reklamlar r 1 Mayıs'tan itibaren son bulacak. Bu tarihte yürürlüğe girecek düzenleme ile izinsiz e-posta veya mesaj atan firmalara 50 bin liraya kadar para cezası kesilecek.
Firmaların  izinsiz olarak gönderdiği SMS, elektronik posta gibi mesajları ile otomatik telefon aramalarını yasaklayan düzenleme 1 Mayıs’ta yürürlüğe giriyor. Düzenleme ile birlikte istenmeyen reklam mesajı ya da elektronik postası gönderen firmalara 50 bin TL'ye kadar cezası gelecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun  taslak aşamasında olan düzenlemesine göre istenmeyen mesajların dağıtımını sağlayan GSM operatörlerine de yaptırım uygulanacak.

Reklam mesajı göndermek isteyen firmalar tüketicinin onayını almak için onlara hiç bir mali külfet yüklemeden ve bu mesajları isterlerse red edebilecekleri şekilde bildirimde bulunup izinlerini almak zorunda kalacaklar.Yasa ile birlikte tüketici onay vermediği takdirde yani sessiz kaldığında bu durum reklam mesajlarının gelmesine izin verildiği şeklinde algılanmayacak. En geç 3 iş günü içinde söz konusu mesajlar durdurulacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz.
E-Ticaret Platformu